Jak nepokazit obyčejnou fotku obyčejným foťákem

Fotíte doma oslavu narozenin, budete se fotit se spolužáky ve škole, chcete vyfotit svého miláčka, sochu na výstavě, krajinku na vašem výletě a nebo vás někdo požádal ať ho vyfotíte a ono to pořád není to pravé?

Předpokládám, že víte, že lepší je držet fotoaparát obouma rukama a že spoušť v první polovině zmáčknutí teprve ostří a až při domáčknutí fotí?!

A je to všechno co potřebujete vědět? Já bych ze začátku radil třeba tohle:

 RADA č. 01 - Záběr

 RADA č. 02 - Rušivé prvky

 RADA č. 03 - Rovná fotografie

 RADA č. 04 - Zoom (příblížení)

 RADA č. 05 - Blesk (odrazy)

 RADA č. 06 - Čas pro fotografování

 RADA č. 07 - Orientace snímku

 RADA č. 08 - Focení postavy

RADA č. 1 - ZÁBĚR (kompozice)

 Nejjednodušší věcí je dostat někoho při focení do záběru. Přesto se stává, že vám respektive fotografované osobě "něco" chybí. Platí to i pro věci a budovy, ale tam to není tak vidět. Někdo by řekl že je těžké dostat to všechno do tak malého okénka (do hledáčku fotoaparátu). Přitom je to tak jednoduché. Nejdůležitější objekt (mluvme třeba o kamarádovi) by měl být dominantou snímku a tak je potřeba pohlídat si aby měl v záběru to důležité - hlavu a nejlépe kousek místa nad ní. Stačí u focení tolik nespěchat a promyslet si daný záběr. Ideální je dostat do záběru úplně celou postavu protože když kamarádovi budou chybět byť jen boty nevypadá to dobře. Pokud fotíme z malé vzdálenosti stačí když spodní okraj fotky bude v úrovni prsou nebo možná s částí opasku. To je to málo pro začátek. Pokud někdo chce fotit kreativněji (zajímavěji) svého kamaráda není toto doporučení na místě, ale pokud chcete jen památku z dovolené nebo vás někdo poprosí ať ho vyfotíte, určitě ho nepotěší fotka na které mu něco chybí. Nezapomínejme, že z velké fotky uděláte oříznutím malou, ale obráceně to už nejde.

RADA č. 2 - RUŠIVÉ PRVKY

Spousta z nás si při focení neuvědomí, jak bude vypadat hotová fotka, i když ji vlastně na displeji nebo v hledáčku vidí nevšimnem si detailů, nebo takzvaných rušivých prvků. Nejčastěji je to při fotografování "kamaráda" kdy mu z hlavy roste strom nebo dopravní značka. Zasmějete se tomu ale co když si fotku chcete dát na stůl do rámečku - to už se nehodí. Vyberte proto souvislé nebo plošné pozadí za kamarádem jako je třeba hustý porost keře či stěna budovy. Zpravidla stačí udělat pár kroků do strany a vše za vaším kamarádem se rázem změní.

RADA č. 3 - ROVNÁ FOTOGRAFIE

Už se vám stalo, že si prohlížíte fotky a malinko je pořád natáčíte nebo jste dokonce nuceni zastřihovat fotky protože v albumu je poznat že jsou nakřivo a změníte jí nechtěně oproti ostatním velikost? Lze tomu předejít maličkostí. Ať fotíte cokoliv a kdekoliv, dá se říct, že se v pozadí vždy nachází horizont krajiny, stěna budovy, podlaha nebo něco co rovinu vytváří. Pro dosažení roviny si před samotným vyfocením skloňte foťák tak aby spodní okraj (popřípadě horní okraj) vašeho LCD displeje nebo hledáčku byl ve stejné rovině s horizontem krajiny a potom jen souměrně zvednete fotoaparát zpět na požadovaný záběr. U záběru na výšku si tak stejně posunete foťák do strany a kraj srovnáte se zdí budovy, bilboardu nebo dopravní značky a opět se souměrně vrátíte k původnímu záběru. Z 95% se vám to povede.

RADA č. 4 - ZOOM nebo-li PŘIBLÍŽENÍ

Dnes už je snad každý kompaktní fotoaparát vybaven takzvaným "zůmem" (zoom) což je vlastnost si fotografovanou věc přiblížit. U zrcadlovek je to o volbě teleobjektivu, ale tam je to dáno účelem. Při obyčejném focení spousta z nás bere přibližování jako super věc kterou je foťák vybaven a co jde tak si přiblížíme. Pravdou je, že čím víc přibližujeme tím je složitější dobrou fotku udělat! Ano - máte stabilizátor a jste v pohodě, ale berme v potaz že fotka ztrácí na kvalitě a  všimnete si toho většinou až v počítači (pokud si toho všimnete). Další věc je optické a digitální přiblížení, které váš foťák umí. Pokud to jde tak se digitálnímu přiblížení vyhněte, protože je to jen oříznutý obraz z posledního optického přiblížení, které je na rozdíl od digitálního kvalitní (něco jako když používáte dalekohled). A do třetice, je mnohem lepší si udělat těch pár kroků do předu a když tak to vyfotit bez přiblížení a v počítači si to oříznout.

Rozhodně vás od "zůmování" neodrazuji a je spousta příležitostí, kdy to ani bez přiblížení nejde, ale používejte přiblížení s rozumem, vyplácí se to neboť vám může na záběru chybět to co dělá fotku příjemně prostorovou.

RADA č. 5 - BLESK

Blesk je skvělý pomocník, ale často natropí neplechu. Jedné nepříjemné vlastnosti při focení s bleskem můžeme zabránit. Abychom se nedostaly do situace, kdy to vypadá že to co fotíme je tmavé a spousta jiných věcí okolo je krásně vidět, stačí aby v záběru nebyly žádné předměty či osoby blíž než je focený objekt. Blesk se totiž odráží od těch nejbližších věcí a ubírá svou sílu pro požadovaný cíl. Proto si raději stoupněte trochu výš, popojděte si víc k objektu a nebo lehce přibližte focený objekt na fotoaparátu tak, že se světlo blesku dostane jen pro požadovaný objekt. Nejlepší je si to vyzkoušet.

RADA č. 6 - ČAS PRO FOTOGRAFOVÁNÍ

Už máte hromadu fotek ze školy, z narozenin nebo ze sportovního utkání vašeho týmu a napadlo vás, že ve vašem okolí je krásný park, lesík nebo něco co by se krásně vyjímalo u vás na zdi v rámečku. Potom věřte, že ideální doba jít si tuto věc vyfotit je brzké dopoledne a nebo naopak pozdní odpoledne. V čase oběda kdy krásně svítí slunce a na obloze není ani mráček vám z onoho záběru udělá nezajímavý obrázek z encyklopedie na rozdíl od červeně-naoranžovělého nádechu sklánějícího se slunka s příjemnými obrysy vašeho objektu. 

RADA č. 7 - ORIENTACE SNÍMKU

Většina foťáků vytváří obdélníkové formáty a tak se stává, že máte velkou většinu fotek "na ležato". Zkuste si při některých příležitostech fotoaparát otočit a zjistíte že třeba při zapadajícím slunci v červánkách na vodorovné fotce "něco chybí" což je jen tím, že jsou tam prázdná místa a stejný záběr na výšku je třeba výstižnější a zajímavější. U digitálního foťáku je to většinou jedno a tak si pořiďte jeden snímek na ležato a jeden na výšku. Doma si u počítače vyberete třeba ten druhý.

RADA č. 08 - FOCENÍ POSTAVY

Málokdo z nás má ideální postavu a tak chceme na fotkách vypadat líp. Plnoštíhlého kamaráda rozhodně nefoťte přímo zepředu kde se zvýrazní jeho pas a ani z profilu mu neuděláme radost vystouplým bříškem. Kamaráda si narovnejte kdy vzpřímení něco málo napraví. Pokud je kamarád menší postavy tak se vyplatí maličko se přikrčit a fotku pořídit zespoda. U větších kamarádů je ideální focení z výšky mírně nad jejich očima což je příjemně srovná. Pokud chcete kamaráda fotit v leže od noh, rozhodně jen u těch delších, protože malým to zmenší tělíčko a vypadají dosti legračně. Pěkné je pokud si kamarád odstoupí trochu od zdi u které ho chcete vyfotit a pozadí není výrazně členité no a pak je to ono.